Alta Genetics

Tworzyć wartość, Budować zaufanie, Dostarczać rezultaty

Nowości Alta
Przeglądaj Alta Nowości
Więcej:

Nowości Alta

czwartek, 21 stycznia 2016

Co musimy wiedzieć o mleku A2

Coraz więcej słyszymy o mleku A2, które w amerykańskiej branży mleczarskiej robi furorę. Cieszy się ono ogromnym zainteresowaniem i powodzeniem u osób prowadzących zdrowy tryb życia, a w szczególności zdrowo odżywiających się.
Mleko A2 ( marka produktu ) możemy kupić w sklepach: Australii, Nowej Zelandii a także od wiosny 2015 w Kalifornii.

Co warto wiedzieć i czym jest mleko A2?

 

Mleko A2 produkują krowy z kombinacją genów beta kazeinowych A2/A2 ( inne kombinacje genów beta kazeinowych to: A1/A1 i A1/A2 -  głownie produkujących mleko A1).

Mleko krowie to 87% wody, pozostałe 13 % to laktoza ( cukier ), tłuszcz, białko oraz substancje mineralne i witaminy.

Jeśli skupimy się na białku w mleku, główną część stanowi kazeina ( 80% ), pozostałe to serwatka (20%). 30% kazeiny to beta kazeina z głównymi genami A1 i A2 i ich kombinacjami : A1/A1, A1/A2 czy A2/A2.

Większość mleka produkowanego w Ameryce to kombinacja beta kazein A1 i A2.

 

Zalety mleka A2?

Badania naukowe dowodzą, że gen A2 był pierwotnym genem u bydła, bardziej naturalną postacią beta kazeiny niż gen A1, który  jest późniejszą mutacją u bydła.

Przeprowadzono także badania nad strawnością i reakcją na mleko A2 i mleko regularne z genem A1. Osoby spożywające wyłącznie mleko A2 były mniej podatne na wzdęcia i niestrawności - dowodzi to, że mleko A2  jest zdrowsze niż zwykłe mleko. Przeprowadzenie jednak dokładniej analizy różnic pomiędzy A1/A2 jest dość skomplikowane, biorąc pod uwagę interakcję enzymów trawiennych dla A1 i A2 w organizmie.   

 

Cel hodowlany mleko A2 ?

 

Tak, by mieć mleko A2 musimy krowę zainseminować buhajem z układem beta kazein A2/A2 pod warunkiem, że krowa ma układ A2/A2;  jeśli ma układ A1/A2 i pokryjemy buhajem A2/A2 mamy 50% pewność, że urodzone potomstwo będzie miało układ beta kazeiny A2/A2.

Jeśli krowa ma układ A1/A1 – 0 szans na potomstwo z układem A2/A2. Opisany schemat dziedziczenia dotyczy rasy HO.

Układ beta kazein u buhaja A2A2 cieszy się coraz większą popularnością wśród hodowców ( zdrowsze mleko ).

 

 

Czy mleko A2 pochodzi tylko od kolorowych ras bydła mlecznego ?

 

Uważa się, że kolorowe rasy bydła mlecznego jak: jersey czy guernseys produkują w większości mleko A2A2. W ostatnich latach położono także nacisk w selekcji buhajów ras HO czarnych i czerwonych na układ z kombinacją beta kazein A2/A2.

Przeszło 40% populacji aktywnych buhajów rasy HO, ma układ A2A2 z kolei 80% aktywnych buhajów ma przynajmniej jeden gen A2.

 

Mleko A2 a nietolerancja laktozy?

 

Mleko A2 zawiera tyle samo laktozy co mleko A1, potwierdzone klinicznie badania w kierunku nietolerancji laktozy nie  dostarczają żadnych argumentów przemawiających na korzyść spożycia mleka A2.

 

Większość przypadków nietolerancji laktozy to samo-diagnoza pacjenta , niektórzy lekarze uważają, że przyczyną niestrawności w tych przypadkach jest beta kazeina A1. W takich przypadkach picie mleka A2 może pomóc osobom z nietolerancją laktozy.

 

Cel hodowlany mleko A2 ?

 

Powyższe informacje mogą być zachętą do produkcji mleka A2 także i Polsce. Należy zwrócić uwagę na opłacalność takowej produkcji, czy mleczarnie będą w stanie dopłacać większe premie do produkcji mleka A2. Realizując cel hodowlany, jakim będzie produkcja mleka A2, tylko 40 % buhajów będziemy mogli uwzględnić w tworzeniu programu kojarzeniowego.

 

 

 Chrissy Meyer
Chrissy Meyer
US Marketing Manager
cmeyer@altagenetics.com
United States

Aneta Warszawska
Aneta Warszawska
Marketing & office manager
awarszawska@altagenetics.pl
Poland

Hodowla nowości

Produkty i programy