Alta Genetics

Tworzyć wartość, Budować zaufanie, Dostarczać rezultaty

Nowości Alta
Przeglądaj Alta Nowości
Więcej:

Nowości Alta

niedziela, 10 kwietnia 2016

Buhaje wycenione genomowo

Szukasz buhajów, które pozwolą osiągnąć idealny - najszybszy dla Twojego stada postęp genetyczny?
Naszą propozycją jest nasienie genomowe z programów Alty: G-Stars i FutureStars, które w pierwszej kolejności trafia do stad w programie Advantage. Program od maja 2015 roku funkcjonuje także w Polsce.
Każde opublikowane wyniki wyceny pokazują nam postęp genetyczny, jaki osiągają buhaje wycenione genomowo.

 

Intensywność, selekcja w wycenie genomowej jest coraz wyższa.

W Alcie testuje się aktualnie około 3000 buhajków, z których tylko najlepszy top – 70 sztuk trafia  do programu G-Stars, dalej w pierwsze kolejności do naszych stad w programie testowania buhajów Advantage tworząc wyłączną ich ofertę na podstawie przygotowanego przez naszych doradców hodowlanych planu genetycznego dla stada.

Poniższe zestawienie pokazuje średnią wartość buhajów z tych programów. Osiągnięty progres w produkcji, cechach zdrowotnych oraz pokroju.

 

 

 

Wiarygodność wyceny

 

Program selekcji buhajów genomowych w Alcie pozwala nam mówić o 70% powtarzalności dla cech: produkcja, cechy zdrowotnych i pokrój.

Pierwsza produkcja nasienia to wiek buhaja około 12-15 miesięcy, 13-18 miesięcy pierwsze nasienie G-Stars trafia do stad w programie partnerskim Alta Advantage. Utworzony indywidualny plan genetyczny z rozkładem wag pożądanych przez hodowcę, pozwala nam dobrać idealne buhaje G-Stars na potrzeby stada.

Nasienie buhaja w wieku 18 - 23 miesiący ma już informacje zbierane z programów zarządzania stadem odnośnie płodności, najczęściej dane te pochodzą z  programu DC 305 i pozwalają nam w wiarygodny, rzetelny sposób określić płodność buhaja.

 

 

Standardy w programie C+ wymuszają na nas selekcją buhajów pod kątem płodności.

 

Średnia indeks SCR dla buhajów w Alcie to 0.9.

W wieku 24 miesięcy nasienie trafia do programu FutureStars, jest to nadal wycena genomowa poszerzona o informacje o zacieleniach                ( płodność buhaja powyżej średniej ) oraz o łatwości wycieleń ( 5 punktowa skala określająca stopień łatwości wycieleń ).

 

Oferta nasienia FutureStars to gwarancja pewnego spokoju dla  hodowcy pod kątem płodności i łatwości wycieleń, który nadal sceptycznie może podchodzić do wyceny genomowej buhaja.

Nasienie FutureStars możemy używać już na jałówki, łatwość wycieleń poniżej średniej dla rasy HO 8.0%.

 

Wiara w nasienie genomowe.     

                                                               

Poniższe zestawienie pokazuje nam potencjał topowych buhajów w danej wycenie, różnica pomiędzy wyceną genomową a wyceną na córkach w tym przypadku to 246 punktów, średnio to 250 punktów.

 

 

 

Nasienie genomowe to idealne narzędzie w rękach hodowcy w celu realizacji najszybszego, maksymalnego postępu genetycznego dla stada w oparciu o przygotowany plan genetyczny.

 

 

 

 Aneta Warszawska
Aneta Warszawska
Marketing & office manager
awarszawska@altagenetics.pl
Poland

Hodowla nowości

Produkty i programy